Nedávny (neslávne slávny) prieskum o tom, čo si Slováci myslia o slovenskom predsedníctve, mnohých zaskočil. Výrazné percento opýtaných totiž nevedelo, respektíve len čosi počulo o slovenskom predsedníctve. Je to obraz záujmu Slovenska o Európskej únii? Bezpochyby je. Ako nesporný dôkaz pre toto tvrdenie je 13,05 % účasť vo voľbách v roku 2014. Mimochodom jedna z najhorších účastí Európskej únie a najhoršia účasť v histórii Slovenska. Sad story, ja viem.
Hlboké zanedbanie šírenia proeuróspkych myšlienok v regiónoch je najväčším kameňom úrazu. Problémom je poddimenzované financovanie, zložitá úradničina a už chronické ignorovanie európskych záležitostí u širokej verejnosti.
Tento blog je však pochvalou slovenských EÚ kancelárií
Aj napriek tomu je snaha ľudí, ktorí Európsky parlament a Európsku komisiu na Slovensku zastupujú, enormná.
Jeden príklad za všetky:
Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku si povedala, že regionálni žurnalisti sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej spoločnosti a sú to práve oni, kto pomáha šíriť informácie aj do tej najmenšej obce. A tak mala skupina asi 20 novinárov vďaka nim možnosť vycestovať na tri dni do Bruselu, stretnúť sa so slovenskými politikmi v Bruseli, s kolegami novinármi, ktorí v Bruseli pôsobia a zoznámiť sa aj s jednotlivými inštitúciami.
Pripravil som pre vás krátku a stručnú fotoreportáž z novinárskeho seminára v Bruseli pre regionálnych protislovenských prost… novinárov. Pre lepší obraz. Tak nech sa páči.
#nofilter #PrepáčteZaFotkyNaHoralku
Prvou zastávkou bola Európska komisia. Európska komisia sa nachádza v srdci Bruselu, koniec koncov ako väčšina dôležitých inštitúcií sídliacich v tomto meste.
Ako prvý nás privítal Maroš Šefčovič. Maroš Šefčovič zastáva dôležitý post podpredsedu Komisie zodpovedného za energetickú úniu. Predstavil nám problematiku Európskej únie z hľadiska životného prostredia, najviac však zaujala budúcnosť automobilového priemyslu. Po nás mal stretnutie s primátorom Londýna Sadiqom Khanom, aby prekonzultovali otázku brexitu, dokonca sme sa s ním na chodbe míňali.
Európsky parlament – skvost modernej architektúry. Po obohacujúcom stretnutí s pánom Šefčovičom (bez srandy a irónie) sme sa presunuli do Európskeho parlamentu.
Kto sú a čo robia? To sme sa dozvedeli počas hodinovej diskusie so slovenskými europoslancami. Trošku však zamrzelo, že väčšina z nich sa vyparila po 20 minútach (pričom diskusia mala trvať hodinu). Sprava Monika Smolková (SMER-SD), Miroslav Mikolášik (KDH), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), jedna z organizátorov seminára Soňa Mellak z Európskeho parlamentu na Slovensku, Anna Záborská (KDH), Jana Žitňanská (NOVA) a Pál Csáky (SMK).
Monštrózne umenie. Moderné umenie vysoké ako minimálne štvorposchodový panelák. Priamo v budove parlamentu.
Európsky parlament a 751 stoličiek pre poslancov. Jeden z najdôležitejších orgánov, ktorý je volený priamo občanmi krajín EÚ.
Z parlamentu do parlamentária. Netradičné múzeum, v ktorom nájdete históriu formovania EÚ iným, netradičným spôsobom – interaktívnym audiovizuálnym predstavením.
Aj Brusel oslavoval výročie. Summit v Ríme si Brusel pripomínal obrovským transparentom priamo v centre.
Po preplnenom programe sme videli aj kultúru mesta. V historickom centre mesta mladí (nielen) Belgičania sedia na hlavnom námesti pri jedle a pití. Pre mňa osobne netradičné a výstredné, no zároveň originálne a závideniahodné. U nás si to teda predstaviť neviem.
Druhý deň druhá várka europoslancov. Našli si na nás čas Monika Flašíková Beňová (SMER-SD), Vladimír Maňka (SMER-SD) a na prázdnu stoličku po štvrťhodinke dorazil Branislav Škripek (OĽaNO). Kompenzoval to ale asi polhodinou navyše, ako sa pôvodne plánovalo. Boli pozvaní aj europoslanci Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Richard Sulík (SAS) a Boris Zala (SMER-SD), ktorí sa, bohužiaľ pre nás aj pre nich, ospravedlnili za neúčasť.
Pri odchode na Slovensko nám bol pripomenutý mier. Bruselské ulice boli počas našej prítomnosti väčšinou prázdne, sem-tam len dáky úradník či policajt. Tento ujo bol ako päsť na oko.
Summa summarum
Novinársky seminár hodnotím na plný počet bodov a som rád, že vznikla myšlienka zo strany Európskeho parlamentu spolupracovať s regionálnymi novinármi. Je to malý, no napriek tomu významný krok pre europizáciu našej krajiny. Snáď takýchto a podobných projektov bude čo najviac. Slovensko potrebuje zo strany Európskej únie väčší záujem, inak extrémizmus nad slobodnou Európou zvíťazí. Fňuk.
Celá debata | RSS tejto debaty