Založ si blog

Dostane sa niekedy Európska únia na Slovensku aj ďalej, ako len do Bratislavy?

Nedávny (neslávne slávny) prieskum o tom, čo si Slováci myslia o slovenskom predsedníctve, mnohých zaskočil. Výrazné percento opýtaných totiž nevedelo, respektíve len čosi počulo o slovenskom predsedníctve. Je to obraz záujmu Slovenska o Európskej únii? Bezpochyby je. Ako nesporný dôkaz pre toto tvrdenie je 13,05 % účasť vo voľbách v roku 2014. Mimochodom jedna z najhorších účastí Európskej únie a najhoršia účasť v histórii Slovenska. Sad story, ja viem.

Hlboké zanedbanie šírenia proeuróspkych myšlienok v regiónoch je najväčším kameňom úrazu. Problémom je poddimenzované financovanie, zložitá úradničina a už chronické ignorovanie európskych záležitostí u širokej verejnosti.

Tento blog je však pochvalou slovenských EÚ kancelárií

Aj napriek tomu je snaha ľudí, ktorí Európsky parlament a Európsku komisiu na Slovensku zastupujú, enormná.

Jeden príklad za všetky:

Kancelária Európskeho parlamentu na Slovensku si povedala, že regionálni žurnalisti sú neodmysliteľnou súčasťou slovenskej spoločnosti a sú to práve oni, kto pomáha šíriť informácie aj do tej najmenšej obce. A tak mala skupina asi 20 novinárov vďaka nim možnosť vycestovať na tri dni do Bruselu, stretnúť sa so slovenskými politikmi v Bruseli, s kolegami novinármi, ktorí v Bruseli pôsobia a  zoznámiť sa aj s jednotlivými inštitúciami.

Pripravil som pre vás krátku a stručnú fotoreportáž z novinárskeho seminára v Bruseli pre regionálnych protislovenských prost… novinárov. Pre lepší obraz. Tak nech sa páči.

#nofilter #PrepáčteZaFotkyNaHoralku

 

Európska komisia sa nachádza v srdci Bruselu, koniec koncov ako väčšina dôležitých inštitúcií.

Prvou zastávkou bola Európska komisia. Európska komisia sa nachádza v srdci Bruselu, koniec koncov ako väčšina dôležitých inštitúcií sídliacich v tomto meste.

 

Maroš Šefčovič

Ako prvý nás privítal Maroš Šefčovič. Maroš Šefčovič zastáva dôležitý post podpredsedu Komisie zodpovedného za energetickú úniu. Predstavil nám problematiku Európskej únie z hľadiska životného prostredia, najviac však zaujala budúcnosť automobilového priemyslu. Po nás mal stretnutie s primátorom Londýna Sadiqom Khanom, aby prekonzultovali otázku brexitu, dokonca sme sa s ním na chodbe míňali.

 

Európsky parlament - skvost modernej architektúry

Európsky parlament – skvost modernej architektúry. Po obohacujúcom stretnutí s pánom Šefčovičom (bez srandy a irónie) sme sa presunuli do Európskeho parlamentu.

 

Čakali nás slovenskí europoslanci

Kto sú a čo robia? To sme sa dozvedeli počas hodinovej diskusie so slovenskými europoslancami. Trošku však zamrzelo, že väčšina z nich sa vyparila po 20 minútach (pričom diskusia mala trvať hodinu). Sprava Monika Smolková (SMER-SD), Miroslav Mikolášik (KDH), Ivan Štefanec (SDKÚ-DS), jedna z organizátorov seminára Soňa Mellak z Európskeho parlamentu na Slovensku, Anna Záborská (KDH), Jana Žitňanská (NOVA) a Pál Csáky (SMK).

 

Monštrózne umenie

Monštrózne umenie. Moderné umenie vysoké ako minimálne štvorposchodový panelák. Priamo v budove parlamentu.

 

Európsky parlament a 751 stoličiek poslancov

Európsky parlament a 751 stoličiek pre poslancov. Jeden z najdôležitejších orgánov, ktorý je volený priamo občanmi krajín EÚ.

 

Z parlamentu do parlamentária

Z parlamentu do parlamentária. Netradičné múzeum, v ktorom nájdete históriu formovania EÚ iným, netradičným spôsobom – interaktívnym audiovizuálnym predstavením.

 

Aj Brusel oslavoval výročie

Aj Brusel oslavoval výročie. Summit v Ríme si Brusel pripomínal obrovským transparentom priamo v centre.

 

Po preplnenom programe sme videli aj kultúru mesta

Po preplnenom programe sme videli aj kultúru mesta. V historickom centre mesta mladí (nielen) Belgičania sedia na hlavnom námesti pri jedle a pití. Pre mňa osobne netradičné a výstredné, no zároveň originálne a závideniahodné. U nás si to teda predstaviť neviem.

 

Druhý deň druhá várka europoslancov

Druhý deň druhá várka europoslancov. Našli si na nás čas Monika Flašíková Beňová (SMER-SD), Vladimír Maňka (SMER-SD) a na prázdnu stoličku po štvrťhodinke dorazil Branislav Škripek (OĽaNO). Kompenzoval to ale asi polhodinou navyše, ako sa pôvodne plánovalo. Boli pozvaní aj europoslanci Eduard Kukan (SDKÚ-DS), Richard Sulík (SAS) a Boris Zala (SMER-SD), ktorí sa, bohužiaľ pre nás aj pre nich, ospravedlnili za neúčasť.

 

Pri odchode nám bol pripomenutý mier

Pri odchode na Slovensko nám bol pripomenutý mier. Bruselské ulice boli počas našej prítomnosti väčšinou prázdne, sem-tam len dáky úradník či policajt. Tento ujo bol ako päsť na oko.

 

 

Summa summarum

Novinársky seminár hodnotím na plný počet bodov a som rád, že vznikla myšlienka zo strany Európskeho parlamentu spolupracovať s regionálnymi novinármi. Je to malý, no napriek tomu významný krok pre europizáciu našej krajiny. Snáď takýchto a podobných projektov bude čo najviac. Slovensko potrebuje zo strany Európskej únie väčší záujem, inak extrémizmus nad slobodnou Európou zvíťazí. Fňuk.

Slovenská politika ničí celú spoločnosť od vzniku republiky

17.05.2017

Krásny obraz, ako slovenská politika deštruuje spoločnosť, odráža slovenský šport. Nebudem písať to, čo už bolo napísané a povedané stokrát. Nebudem plakať, ako sme zaspali dobu a hokej viac »

Prehrať s Lotyšmi nie je škandál a ani blamáž

07.05.2017

Som pripravený celé ďalšie dva dni čítať, ako nám bol ukradnutý gól, aký bol zlý rozhodca a ako sme boli vylučovaní. Rád by som však ešte predtým poznamenal, že nie je nutné hľadať viac »

Expresné riešenie Mečiarových amnestií – stačilo necelých 46 hodín

15.03.2017

Je úsmevné, ako funguje slovenská politika. Mečiarove amnestie, ktoré sú sporné vlastne od prvého dňa platnosti, boli vždy plné emócií. Jeden tábor hovoril, aké je nutné ich zrušiť, ten viac »

Taliban, afganistan,

Američania omylom zabili afganských policajtov, pomýlili si ich s Talibancami

22.07.2017 10:36

Dvanásť afganských policajtov zahynulo a ďalší dvaja boli zranení pri piatkovom útoku amerického letectva v afganskej provincii Helmand.

Jeff Sessions

The Washington Post: Sessions nemusel hovoriť pravdu o kontaktoch s Rusmi

22.07.2017 10:16, aktualizované: 10:32

Minister spravodlivosti Jeff Sessions nemusel pri výpovedi v Senáte hovoriť o kontaktoch s Rusmi počas volebnej kampane Trumpa pravdu. Informoval o tom denník The Washington Post.

financie, peniaze, ekonomika, graf

Gréci majú nádej získať lepší rating

22.07.2017 10:13

Medzinárodná ratingová agentúra Standard & Poor's (S&P) zmenila výhľad hlavného gréckeho úverového ratingu zo stabilného na pozitívny.

Bahlsen

Výrobca sušienok reaguje na tlak V4. Budú rovnaké v celej Európe

22.07.2017 09:30

Nemecký výrobca sušienok Bahlsen bude aj do výrobkov určených pre východoeurópske krajiny pridávať maslo namiesto palmového oleja.

Vladimír Mičuda

Autor je redaktorom a webovým editorom denníka Pravda. Blog nie je redakčným obsahom.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 7
Celková čítanosť: 14019x
Priemerná čítanosť článkov: 2003x

Autor blogu

Kategórie